Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

dr Krzysztof Chyliński

Polski biolog molekularny, współodkrywca narzędzia do edycji genów CRISPR/Cas9.

Studia doktoranckie odbył na Uniwersytecie Wiedeńskim, w laboratorium Emmanuelle Charpentier i Renée Schroeder w Max F. Perutz Laboratories, gdzie począwszy od 2008 r. zajmował się białkami wiążącymi RNA u Streptococcus pyogenes, ale wkrótce skupił się na CRISPR-Cas typu II, który jest bakteryjnym narzędziem immunologicznym. CRISPR-Cas9 stał się ostatecznie tematem jego doktoratu.

Prowadzone ze współpracownikami z laboratorium badania nad mechanizmami molekularnymi oraz zróżnicowaniem i ewolucją CRISPR typu II zaowocowały publikacjami m.in. w Nature i Science. Mechanizmy te zaczęły także przyciągać uwagę innych badaczy, po tym jak Chyliński wraz ze współpracownikami zaproponował i opisał sposoby użycia CRISPR typu II jako narzędzi do edycji genomu (obecnie znanych jako CRISPR/Cas9). Od 2014 r. dr Chyliński kontynuował badania nad CRISPR/Cas9 wraz z Peggy Stolt-Bergner, wspólnie stworzyli CRISPR-Lab. Odkrycia dra Chylińskiego przyczyniły się do otrzymania w 2020 roku Nagrody Nobla w dziedzinie chemii przez Jennifer Doudnę oraz Emmanuelle Charpentier.

Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna są laureatkami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wyróżniono je za przełomowe odkrycie systemu CRISPR-Cas9, obecnie szeroko wykorzystywanego jako narzędzie do genomowego edytowania, które zrewolucjonizowało medycynę. Po ogłoszeniu decyzji Komitetu Noblowskiego, Charpentier zaznaczyła, że sukces ten był możliwy dzięki m.in. dr. Krzysztofowi Chylińskiemu, współodkrywcy patentów opisujących użycie CRISPR/Cas9. więcej o

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana została za przełomowe odkrycie systemu CRISPR-Cas9, obecnie szeroko wykorzystywanego jako narzędzie do genomowego edytowania, które zrewolucjonizowało medycynę. Do tego osiągnięcia swoją „cegiełkę” dołożył absolwent Politechniki Łódzkiej Krzysztof Chyliński. więcej o

W pewnym momencie rozwoju dojdziemy do sytuacji, w której modyfikacje genetyczne mogą okazać się niezbędne do przetrwania ocieplenia klimatu, radzenia sobie z zanieczyszczaniem powietrza, a idąc dalej, do kolonizacji innych planet. Jak sobie poradzimy z tym w sposób sprawiedliwy? – mówi dr Krzysztof Chyliński, jeden z odkrywców rewolucyjnej metody edycji genomów CRISPR-Cas9, za którą w 2020 r. przyznano Nagrodę Nobla. więcej o

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W  piątek, 23.06.2023 o godz. 12:00 w Auli P01.1 Zespołu Dydaktyczno-Bibliotecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 7 na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się niecodzienne wydarzenie - wykład otwarty  jednego z bohaterów książki pt. The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race, który został zorganizowany z okazji wydania polskiej wersji książki: Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości.

Wydarzenie zorganizowali dr Milena Paw oraz dr Dawid Wnuk - Pracownicy Zakładu Biologii Komórki, którzy na zaproszenie Wydawnictwa Insignis udzielili konsultacji naukowej do polskiego tłumaczenia.

Swoimi wrażeniami, jak powstał pomysł zaproszenia dra Krzysztofa Chylińskiego podzielił się poniżej dr Dawid Wnuk:

Muszę przyznać, że pomysł zaproszenia dra Krzysztofa Chylińskiego do Krakowa narodził się nagle podczas korekty naukowej tłumaczenia książki. Szczerze przyznam, że pewnie jak większość osób, nie miałem pojęcia, że właśnie Polak w tak znacznym stopniu przyczynił się do tak ważnego odkrycia - które sam odkrywca struktury DNA prof. James Watson ogłosił "największym odkryciem w biologii od czasów poznania struktury DNA" i które stało się jednym z najważniejszych odkryć w historii genetyki.
Dotarcie do strony 192 książki „Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości” nie było trudne i zajęło mi niewiele czasu, gdyż czyta się ją z zapartym tchem! Po przeczytaniu fragmentu zawierającego nazwisko Chyliński pomyślałem: niemożliwe! Przecież to typowo polskie nazwisko! Zanim dotarłem do dalszych fragmentów, w których opisana jest sylwetka doktora Chylińskiego i jego dokonania odpaliłem przeglądarkę internetową. Ku mojemu zdumieniu niewiele polskojęzycznych stron opisywało dokonania dra Krzysztofa Chylińskiego. Dopiero przeczytanie dalszych fragmentów książki i wyszukanie jego publikacji w bazach danych wprawiło mnie w zupełne zdumienie! Był to można powiedzieć zachwyt połączony z prawdziwym niedowierzaniem i złością! Jak to możliwe, że Polak jest pierwszym autorem w pracy w Science dotyczącej tak ważnego odkrycia, co więcej - nagrodzonego Noblem i nic o tym nie słyszeliśmy z mediów?! Niebywałe! Przez moją głowę przemknął nagle pomysł: a może by go tak zaprosić do nas? Szybko sobie jednak uświadomiłem przez ile procedur i papirologii trzeba przejść, żeby załatwić jakiekolwiek finansowanie z uczelni w celu organizacji takiego wydarzenia. Postanowiłem się jednak podzielić tym pomysłem z Milu, która w gąszczu moich wiadomości o: komórkach na ćwiczenia, leczeniu zapalenia dziąsła, pysznej zapiekance z brokułami pod beszamelem, ładnych immunoblotach studenckich, informacji o odrzuceniu publikacji i przyjęciu drugiej, składaniu małego projektu i prezentach urodzinowych, chyba nawet nie zwróciła uwagi na moją wiadomość z 15.04. Z resztą się nie dziwię! Weekend majowy spędziłem na kolejnych poprawkach merytorycznych książki dostając informację od Milu, że choroba ją totalnie rozłożyła i nic nie jest w stanie zrobić z powodu wysokiej gorączki. Ustaliliśmy strategię działania co do samej książki, jednak myśl o zaproszeniu dra Chylińskiego do Polski nie dawała mi spokoju. 3.05 mając nadzieję, że Milu się lepiej czuje wysłałem do niej wiadomość:
„Hej Milusiu, słuchaj… tak sobie myślę o Krzysztofie, co z Doudną współpracował… a bardziej nawet z Charpentier – on stacjonuje w Wiedniu, a ja przecież jadę do Wiednia i zastanawiam się czy do niego nie napisać, nie umówić się i z nim nie pogadać w temacie tego mojego pomysłu zaproszenia go do nas na wykład… Muszę pogadać z kierownikiem i może rzeczywiście go do nas zaprosić na wydział i zrobić taką małą promocję tej książki, tym bardziej, że w tym roku przypada 70 rocznica odkrycia struktury DNA! Byłaby to świetna okazja do takiego spotkania.”
Do Milu chyba dotarło co chcę zrobić i że wcale nie żartuję. Odpisała tylko: „Byłoby mega! Chętnie się przyłączę do tego przedsięwzięcia.” I powtórzyła to dwukrotnie w odstępie pięciu wiadomości. Teraz już wiedziałem, że po pierwsze przeczytała, a po drugie pomoże – Milu zawsze powtarza swoje wiadomości, jeśli jest czym
ś podekscytowana – wiedziałem już, że to musi wypalić. Jednak zapodany temat zupełnie zszedł na drugi plan - pisaliśmy do siebie o bardzo pozytywnych wrażeniach na temat książki wymieniając się uwagami do tłumaczenia, zamieniając w międzyczasie „sekwencje konserwowane ewolucyjnie” na: „sekwencje konserwatywne ewolucyjnie”. Kolejne kilka dni upłynęło pod znakiem wyjazdu urodzinowego nad Lazurowe Wybrzeże, jednak myśl o zaproszeniu dra Chylińskiego nie dawała mi spokoju. Nie wiem dlaczego moja myśl o organizacji wykładu otwartego utknęła gdzieś w czeluściach mojej głowy – pewnie dlatego, że po powrocie do Polski było mnóstwo rzeczy do zrobienia. W międzyczasie powiedziałem o swoim pomyśle kierownikowi Zakładu, który stwierdził, że jest to ciekawa inicjatywa i warto spróbować. Rozmowa z drem Tomaszem Brzozowskim z Wydawnictwa Insignis nie trwała długo – stwierdził z wielką ochotą, że jak tylko się uda - będą jako Wydawnictwo sponsorem wydarzenia. Rozwiązał się więc problem papierologii! Rozmowa z Panią Dziekan trwała 3 min, no może w porywach do pięciu – poszliśmy razem z Milenką i w nieco oficjalnym tonie (a jednocześnie z maślanymi oczami) zakomunikowaliśmy o swoim pomyśle i poprosiliśmy o opinię. Pani Dziekan nie zastanawiała się długo i stwierdziła, że czytała książkę w języku angielskim i ma nadzieję, że wersja polska jest równie dobra, co angielska, a zaproszenie dra Chylińskiego to bardzo dobry pomysł. Jest zgoda wszystkich – trzeba działać! 30 maja napisałem mail do doktora, który odpisał mi wieczorem na drugi dzień, że chętnie nas odwiedzi. W Dzień Dziecka ostatnie szlify ustaleń z Panią Dziekan, drem Chylińskim i mamy ostateczny termin wykładu: 23.06.2023. Przyznam szczerze, że niczego nie udało mi się jeszcze zorganizować w tak szaleńczym tempie. Ustaliliśmy plan, strategię działania i moja prywatna wizyta w Wiedniu przebiegła bez spotkania z drem Chylińskim, ponieważ już wszystko mieliśmy ustalone. Nie ukrywam, że trochę obawiałem się tego spotkania! Jednak gdy odbierałem Krzysztofa (szybko złapalismy dobry kontakt) z lotniska i zaczęliśmy rozmawiać – rozwiał wszelkie moje obawy. Dojechaliśmy pod hotel bez przerwy rozmawiając i zapomnieliśmy nawet, że mieliśmy zadzwonić wspólnie do redaktora RMF, dla którego Krzysztof miał rano udzielać wywiadu! 

Siedząc w samochodzie z dużym podekscytowaniem ustaliliśmy z Redaktorem wszystkie szczegóły i przegadaliśmy wspólnie Krzysztofem  kolejne pół godziny. Podczas powrotu do domu zadzwoniłem do Milu – „To się nie dzieje naprawdę! Niemożliwe, że to wszystko się udało w tak krótkim czasie!”. Porozmawialiśmy na temat przebiegu wydarzenia i umówiliśmy godzinę spotkania na uczelni. Rano oczywiście wypiliśmy wspólnie triumfalną kawę, przy której wysłuchaliśmy wejścia na żywo i krótkiego wywiadu z Krzysztofem w RMF24 i wzięliśmy się za ostatnie przygotowania. Wszystko działo się tak szybko, że nie wiem czy wypadliśmy dobrze – wiem jedno – wykład był doskonały, a prawie półtoragodzinna dyskusja Krzysztofa z audytorium i kolejna godzina podpisywania książek powaliły mnie na kolana. Mówią, że się udało – ja zapamiętam głównie słowa, którymi rozpocząłem powitanie naszego Gościa: „Szanowni Państwo, zanim zaczniemy muszę się Państwu zwierzyć: to nie mogło się udać w tak krótkim czasie! A jednak! Dr Krzysztof Chyliński jest z nami!”.

Dziękuję Krzysztof za Twój przyjazd do nas, za wspaniały wykład, Twoją otwartość, skromność i szczerą chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami z nami wszystkimi!

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy na wykład otwarty dra Krzysztofa Chylińskiego – współtwórcy technologii edycji genów CRISPR-Cas9

Z okazji polskiej premiery (14.06.2023) książki pt. „The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race (PL: Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości) Waltera Isaacsona, do której konsultacji naukowej wersji polskiej udzielili dr Milena Paw oraz dr Dawid Wnuk z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ na zaproszenie Wydawnictwa Insignis, zapraszamy serdecznie na:

wykład otwarty jednego z bohaterów książki
dra Krzysztofa Chylińskiego
współtwórcy technologii edycji genów CRISPR-Cas9
p.t.:
Nożyce nagrodzone Noblem: edycja genomów metodą CRISPR/Cas9. Od krótkiej historii powstania, przez możliwości i ograniczenia, do aktualnych i przyszłych zastosowań.

 

Wydarzenie odbędzie się 23.06.2023 (piątek) o godz. 12:00 w Auli P01.1 Zespołu Dydaktyczno-Bibliotecznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 7 na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Program wydarzenia:
12:00 - 13:00 - wykład otwarty dra Krzysztofa Chylińskiego
13:00 - 13:15 - przerwa kawowa
13:15 - 14:00 - spotkanie moderowane z doktorantami i studentami nt. rozwoju kariery naukowej


Organizatorem wydarzenia jest Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
Sponsorem głównym wydarzenia jest Wydawnictwo Insignis.

Pliki do pobrania
pdf
Regulamin wydarzenia:
pdf
Plakat PDF A3
jpg
Plakat 16x9 (1920x1080)
jpg
Plakat 1x1 (FB, Instagram)
jpg
Plakat 9x16 (Instastories, relacje)

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości

Nowa znakomita książka wybitnego biografa, autora bestsellerów Steve Jobs i Leonardo da Vinci. Pasjonująca opowieść o noblistce Jennifer Doudnie i innych wybitnych naukowcach, którzy odkrywają niesamowite tajemnice natury i życia, by pchnąć jeszcze dalej rozwój ludzkości. Zwroty akcji, emocje, rywalizacja grup badawczych i ważne pytania z pogranicza filozofii, etyki i moralności.

 

Pewnego dnia uczennica szóstej klasy Jennifer Doudna po powrocie do domu ze szkoły odkryła, że tato zostawił jej na łóżku książkę „Podwójna helisa”. Ucieszyła się, myśląc, że to jeden z tych kryminałów, które tak uwielbia. Kiedy zaczęła ją czytać w deszczową sobotę, odkryła, że w pewnym sensie miała rację. Okazało się, że książka Jamesa Watsona to fascynująca, intensywna i pełna zwrotów akcji opowieść o rywalizacji, której stawką było odkrycie tajemnicy życia: jego elementów składowych. I chociaż doradca zawodowy z liceum powiedział Jennifer, że „nauka nie jest dla dziewcząt”, ona postanowiła – między innymi pod wpływem „Podwójnej helisy” – że zostanie naukowczynią.

Kierowana pasją zrozumienia, jak działa natura, i przekształcania badań podstawowych w wynalazki, Jennifer Doudna przyczyniła się do odkrycia, które sam James Watson określił mianem najważniejszego biologicznego osiągnięcia od czasu poznania struktury DNA. Doudna i jej współpracownicy przekuli ciekawość i pasję badaczy w innowację, która z pewnością zmieni losy ludzkości: w łatwe w użyciu i skuteczne narzędzie, za pomocą którego można precyzyjnie edytować kod życia, DNA. Owo narzędzie – znane pod akronimem CRISPR – otwiera na oścież bramy wiodące do nowego, odważnego świata medycznych cudów i… sprawia, że mnożą się pytania z pogranicza filozofii, etyki i moralności.

Rozwój CRISPR oraz biotechnologiczny wyścig naukowy i komercyjny przyspieszy transformację naszego społeczeństwa, które już wkrótce stanie na progu kolejnej wielkiej rewolucji. Poprzednie półwiecze to era cyfrowa, napędzana przez mikroprocesory, komputery i internet. Obecnie przechodzimy do przewrotu w naukach o życiu. Do dzieci, które uczą się programowania komputerów, dołączą te, które poznają i zaprogramują kod życia.

Czy powinniśmy wykorzystać nowe możliwości, dające kontrolę nad naszą ewolucją, aby uczynić się odpornymi na wirusy? To przecież bezdyskusyjne dobrodziejstwo! A co z zapobieganiem depresji? A czy na przykład powinniśmy pozwolić rodzicom – jeśli będzie ich na to stać – na zwiększanie wzrostu, siły mięśni lub potencjału intelektualnego ich dzieci?

Po odkryciu CRISPR Doudna stała się niekwestionowanym liderem w zmaganiach z podobnymi moralnymi problemami. A w roku 2020 wraz ze swoją współpracowniczką Emmanuelle Charpentier otrzymała Nagrodę Nobla z chemii.

Historia Jennifer Doudny to porywająca opowieść – zupełnie jak pasjonująca książka detektywistyczna, tyle że dotycząca najgłębiej skrytych cudów i tajemnic natury, od początków życia po przyszłość naszego gatunku.
 

Kliknij w obrazek poniżej, aby obejrzeć film promocyjny:

Gatunek

Tłumaczenie

Michał Strąkow

Tytuł oryginału

The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race

Oprawa

twarda

Wymiary

145x215 mm

Liczba stron

720

ISBN

978-83-67710-27-5

978-83-67710-28-2

Data wydania

14/06/2023