Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

AKTUALNOŚCI

Studenci ZBK laureatami programu BioLAB!!

Pani Wiktoria Szwalec, realizująca badania naukowe dotyczące włóknienia podnabłonkowego w astmie do swojej pracy magisterskiej pod opieką dra Dawida Wnuka oraz Pan Marcin Ostoja-Hełczyński realizujący swoje badania pod opieką prof. dr hab. Ewy Zuby-Surmy zostali laureatami programu BioLAB. Program BioLAB to roczny staż dla studentów i studentek nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych, medycznych i pokrewnych w czterech amerykańskich instytucjach naukowych. Pani Wiktoria zrealizuje swój staż w grupie badawczej dr Iry G. Schulmana w Zakładzie Farmakologii Universytetu w Virginii i zajmie się badaniem procesów włóknienia w nielakoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby związanym z zaburzeniami metabolicznymi (MASH). Pan Marcin zrealizuje swoje badania pod opieką dra Jake'a Kirklanda w Oklahoma Medical Research Foundtaion i zajmie się zbadaniem wpływu regulatorów chromatyny na rozwój komórek serca i utrzymanie populacji komórek macierzystych serca u myszy. Serdecznie gratulujemy!!!

Popularyzacja nauki -     dr Krzysztof Chyliński znów zaproszony do Krakowa!
Staraniem dra Dawida Wnuka oraz Studentów organizujących konferencję Genomica, w murach naszej Alma Mater ponownie zagości dr Krzysztof Chyliński - współodkrywca systemu CRISPR-Cas i bohater książki Waltera Isaacsona "Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości", który w ubiegłym roku wygłosił wykład otwarty na zaproszenie pracowników z ZBK. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się w dn. 17-19.05.2024 w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych. Warto także nadmienić, że dzięki zaangażowaniu i staraniom dra Wnuka podczas ostatniego pobytu w Krakowie, dr Chyliński udzielił dwóch wywiadów: dla Radia RMF FM, którego można posłuchać (lub przeczytać) tutaj, a także dla portalu TVN24 - wywiad można znaleźć tutaj.

Zwłóknienia narządów będzie można leczyć wykorzystując siły natury!!!
Interdyscyplinarne badania zespołu młodych naukowców z naszego Zakładu pod kierownictwem dr Sylwii Bobis-Wozowicz dowodzą, że w przyszłości będzie można leczyć zwłóknienia narządów wykorzystując siły natury. Mają w tym pomóc pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, czyli nanostruktury wydzielane przez komórki różnych organizmów. Naukowcy odkryli ważną właściwość tych struktur i przeprowadzono badania, które dowodzą, że pęcherzyki potencjalnie można zastosować w terapii. W skład Zespołu prowadzącego badania weszli: dr Sylwia Bobis-Wozowicz, dr Milena Paw, dr hab. Paweł Ferdek, dr Dawid Wnuk, dr Marcin Piejko, mgr Agnieszka Kusiak, mgr Jacek Litewka, mgr Kinga Nit, mgr Kinga Stopa. Badania koncentrują się na cząsteczkach mikro RNA odpowiadających za przeciwzwłóknieniowe właściwości pęcherzyków zewnątrzkomórkowych. Zespół już je zidentyfikował, a następnie potwierdził, że pełnią one funkcję inhibitora procesów zwłóknieniowych tak samo skutecznie w przypadku leczenia zwłóknień różnych narządów – serca, płuc, trzustki, jak i wątroby. Serdecznie gratulujemy!!! więcej o

Publikacja zespołu naukowego Prof. Ewy Zuby-Surmy w prestiżowym czasopiśmie Journal of Nanobiotechnology (IF=10,2)!!!

Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Zuby-Surmy opublikował artykuł w „Journal of Nanobiotechnology” (IF2023=10,2). Praca powstała dzięki polsko-francuskiej współpracy zespołów z WBBiB UJ oraz INSERM.

Pierwszymi autorami publikacji pt. Mesenchymal stem cell-derived extracellular vesicles exert pro-angiogenic and pro-lymphangiogenic effects in ischemic tissues by transferring various microRNAs and proteins including ITGa5 and NRP1 są dr Anna Łabędź-Masłowska oraz dr Luisa Vergori. W badania zaangażowani byli ze strony WBBiB: Anna Łabędź-Masłowska, Elżbieta Karnas, Sylwia Bobis-Wozowicz i Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki oraz Syliwa Kędracka-Krok z Zakładu Biochemii Fizycznej i Michał Sarna z Zakładu Biofizyki.
Z artykułem można się zapoznać na stronie wydawnictwa. Publikacja artykułu w trybie otwartego dostępu była możliwa dzięki finansowaniu ze środków WBBiB UJ w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Serdecznie gratulujemy!!!

więcej o

Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Szanowni Państwo,

Niech nadchodzący Nowy Rok 2024 przyniesie Państwu wiele inspiracji do działania, ciekawych pomysłów oraz samych sukcesów w każdej podjętej działalności, zarówno na polu naukowym, dydaktycznym, jak i organizacyjnym.
Szczęśliwego i owocnego Nowego Roku 2024!

Redakcja Strony ZBK

Zespół Projektu BioMiStem nagrodzony w XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP!!!
Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem pod kierunkiem Prof. dr hab. Ewy Zuby-Surmy w skład, którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i badacze z Kliniki Galen–Ortopedia sp. z o.o. w Bieruniu, opracował nowy „lek komórkowy” pod nazwą MesoCellA–Ortho. Jest to innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej (ATMP), którego substancję czynną stanowią przygotowane w warunkach GMP ludzkie autologiczne komórki mezenchymalne. Produkt jest dedykowany do zastosowania w ortopedii, w leczeniu ubytków chrzęstno–kostnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, stanowiącą globalny problem cywilizacyjny. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!! więcej o

Naukowcy z ZBK publikują w BMC Medicine!!
Interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr Sylwii Bobis-Wozowicz złożony z pracowników naszego Zakładu, Insytytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii we współpracy międzynarodowej z naukowcami z Uniwersytetu we Freiburgu w Niemczech dostarczył nowych danych doświadczalnych na temat właściwości przeciwzwłóknieniowych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EV) pochodzących z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (hiPSC), które hodowano w różnych stężeniach tlenu. Badania in vitro i in vivo potwierdziły, że obniżone stężenie tlenu (5%) wzmacnia przeciwzwłóknieniowe własciowści hiPSC EVs, co może mieć ogromny potencjał do zastosowania w terapiach regeneracji serca. Wyniki opublikowano we flagowym czasopiśmie medycznym Springer Nature BMC Medicine o wysokim wpółczynniku oddziaływania impact factor (IF=9.3). Serdecznie gratulujemy wszystkim Współautorom!!! więcej o

Nasi pracownicy zapraszają do współtworzenia numeru specjalnego w Biomedicines!!
Dr Milena Paw i Dr Dawid Wnuk zapraszają do współtworzenia numeru specjalnego Biomecidices zatytułowanego: „Fibroblasty: Spostrzeżenia z perspektywy molekularnej i patofizjologicznej”. Wydanie specjalne poświęcone jest fibroblastom - komórkom tkanki łącznej, zarówno w kontekście opracowania nowych modeli badawczych in vitro, różnicowania (gł. w miofibroblasty) i odróżnicowania fibroblastów (dla celów medycyny regeneracyjnej) oraz roli fibroblastów w stanach fizjologicznych, patologicznych i nowotworzeniu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca 2024 r. Dla wszystkich zainteresowanych przewidziane są atrakcyjne zniżki w opłatach za publikację (zainteresowanych prosimy o kontakt e-mailowy). więcej o

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grupa badawcza prof. dr hab. Ewy Zuby-Surmy współorganizatorem konferencji TERMIS

W dniach od 28 czerwca do 1 lipca 2022 r. grupa badawcza z Zakładu Biologii Komórki WBBiB UJ kierowana przez prof. dr hab. Ewę Zubę-Surmę wzięła udział w organizowanej w Krakowie międzynarodowej konferencji Tissue Engineering and Regenerative Medicine International Society (TERMIS) - European Chapter 2022.

Drugiego dnia konferencji prof. Zuba-Surma we współpracy z prof. dr hab. Barbarą Łukomską z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN w Warszawie zorganizowały cieszącą się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji sesję wykładową związaną z tematyką pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs) pt. „Extracellular vesicles – next generation tool for diagnostics and regenerative medicine”, na którą zostali zaproszeni znakomici goście zagraniczni. Wykład otwierający na temat najnowszych wyzwań w badaniach nad EVs wygłosił prof. Kenneth Witwer z John Hopkins School of Medicine w Baltimore. Następnie, głos zabrał prof. Bernd Giebel z University Hospital w Essen, który przybliżył uczestnikom sesji aspekty zmienności funkcjonalnej EVs z mezenchymalnych komórek macierzystych (MSCs).
Prezentację ustną miała również dr Elżbieta Karnas z ZBK WBBiB UJ, która zaprezentowała swoje wyniki opublikowane niedawno w prestiżowym czasopiśmie Leukemia. Sponsorami sesji były firmy Merck oraz Luminex Corp.

Tego samego dnia odbyła się również druga sesja, tym razem zorganizowana przez prof. Ewę Zubę-Surmę we współpracy z prof. dr hab. Marcinem Majką z Katedry Immunologii Klinicznej  i Transplantologii CMUJ pt. „Mesenchymal Stem / Stromal Cells from basic research through clinical studies to registered products”, na którą również zaproszeni zostali wyjątkowi goście. Sesję otworzył prof. Buddhadeb Dawn z Kirk Kerkorian School of Medicine University of Nevada w Las Vegas (UNLV) wykładem na temat postępów związanych z zastosowaniem komórek MSCs w badaniach klinicznych. Drugi wykład związany z nowatorskim podejściem w leczeniu urazów rdzenia kręgowego zaprezentował słuchaczom prof. Yang Teng z Harvard Medical School w Bostonie. Sponsorem tej sesji był Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).

Ze szczegółowym programem konferencji, można zapoznać się TUTAJ (Książka konferencji).

Informacje przesłane przez: mgr Monika Orpel